Що означає бути добрим
- Сьогодні ви протоптали стежку доброти,бажаю вам ,дітки,щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях,яким ви будете йти впевнено,даруючи усім радість і любов.
Символи моєї держави
Мета. Розширити знання учнів про доброту,її значення в житті людини. Стимулювати дітей до добрих вчинків. Вчити робити висновки.
Розвивати зв’язне мовлення,вміння висловлювати свої думки.
Виховувати чуйність,доброзичливість,співчуття до оточуючих, ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей.
Хід тренінгу
І. Організаційна частина.
1.Вправа «Вітання»
Діти стають коло, беруться за руки,посміхаються один одному. Передаючи в руки м’яч по колу,говорять комплемент.
2.Вправа «Очікування»
- Діти,що ви чекаєте від нашого заняття?(Діти по черзі висловлюють свої очікування)
ІІ. Основна частина
- Сьогодні ми з вами будемо говорити про доброту,з,ясуємо її значення в житті людини.
а)Робота з словником
- Зараз ми дізнаємось ,як пояснює слово «доброта» тлумачний словник.
(Діти шукають пояснення значення слова)
б)Робота в групах на картках
- Слово «добрий» співіснує з багатьма словами. З,єднайте значення слів з відповідним синонімом.
Добрий будинок зручне
Добра дитина комфортний
Добре ліжко дбайливий
Добрий господар хороші
Добрі стосунки слухняна
Добра людина ………..
Добра їжа незабутній
Добрий вчинок смачна
Добра дорога надійний
Добрий друг цікава
Добра наука рівна
Добра людина ……….
- Яка ж вона добра людина?(Діти висловлюють свої думки)
Вправа «Сонце доброти». Робота в групах.
- Давайте засвітимо «Сонце доброти». Для цього на промінцях напишіть риси, які притаманні добрій людині.(Діти пишуть на сонячних промінцях)
-чуйність
-жалість
-милосердя
-співчуття
-співпережирання
-відданість
Хвилинка поезії
Вірш Д. Павленко «Двоколірний вірш». Звучить музика.
На доброті існує світ,Із добротою пахне хліб,
І мирне небо в школу йти, це також вияв доброти.
І до людей любов свята – це чистота і доброта.
Робота з прислів’ями в парах. Гра «Збери прислів’я»
Де є добро, там зникає зло.
Доброта кінчається радістю.
Від доброго слова світ радіє.
Доброму слову ціни нема.
Доброта немає кордонів.
Хто добре починає,той добре кінчає.
Добрі діти доброго слова послухають.
Добре слово – золотий ключ.
Вправа «Займи позицію»
- Існує думка,що головніше в світі багатство,а доброта зовсім не потрібна. Займіть позицію,згодні ви чи ні з цим висловлюванням.(Діти займають місце під відповідними сигнальними картками,пояснюють свій вибір.
Вправа «Сплети павутинку»
Діти стають в коло.
- А зараз пригадайте,хто з нашого класу і яке добро вам зробив. Ви будете передавати клубочок з нитками тому,хто зробив вам добро,тримаючи нитку в руках,тим самим плести павутинку доброти.
Мозковий штурм «Інтерв’ю»
-А тепер проведемо інтерв’ю про добру людину. Дізнаємось,чого ніколи не робить добра людина. Починаємо такими словами:
- Добра людина ніколи не ….
«Магічна свічка»
-У народі кажуть: «Добро творить дива». Запалимо свічку і уявимо ,що вона магічна,і відтепер всі,хто візьме її в руки,перетворюються на чарівника. Включіть свою фантазію,уявіть,що кожен з вас став добрим чарівником. Щоб ви зробили ,ставши чарівником? Почніть так:
- Якби я став чарівником,я б зробив би …
Стежка доброти
- Слухаючи вас,я зрозуміла,які ви добрі,і недаремно кажуть,що добро живе в душі людини. І саме тому душа безсмертна. зараз на відбитках своїх ніжок ви напишете добрі справи,які зробили комусь. Утворимо стежку доброти.
ІІІ. Заключна частина
Символи моєї держави
Мета. Ознайомити учнів з державними і народними символами України; зміцнювати
патріотичні почуття учнів, спрямовувати духовний розвиток; виховувати ціннісне
ставлення особистості до
держави і суспільства.
Хід заняття
І.Організаційна частина.
Любіть
Україну, як сонце, любіть,
Як
вітер, і трави, і води .
В годину
щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
ІІ.
Основна частина
- Століттями українці здобували волю. Не
корилися ворогам, бо любили свою землю, прагнули мирного безхмарного неба над
головою. Український народ
демонстрував високий національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у
мирі та злагоді з іншими народами.
Незалежність нашої держави
стала реальністю. Україна має свій герб, прапор, гімн і державну мову.
1
сторінка « Герб»
Загадка
Знак держави
головний.
Всяк його
повинен знати.
Воля, слава,
сила в нім.
Тож попробуй
відгадати.
(Герб)
Герб – це офіційна емблема
держави, що зображується на грошових знаках, печатках, на офіційних вивісках
державних установ. Малий Державний Герб України – золотий тризуб на блакитному
тлі. Він зустрічається ще з часів Київської Русі. Отже, нашому гербу – більше
тисячі років! Тризуб можна намалювати так, що він буде мати вигляд переплетіння
літер заповітного для кожного українця слова «воля». А ще число три
завжди вважалося магічним. У народних казках – мудрість народу. Пригадайте, як
у них згадується і про три бажання, які виконують чарівники, і про трьох
богатирів, і про три дороги, що простеляються перед казковими героями, і про
тридев‘яте царство.
ТРИЗУБ
Наш герб — тризуб. У ньому сила
Отця небесного і сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В. Паронова
Наш герб — тризуб. У ньому сила
Отця небесного і сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В. Паронова
2
сторінка «Державний прапор»
Загадка
Синьо-жовте полотнище
Гордо майорить.
Це – ознака сили й слави
Української держави.
(Прапор)
Прапор – це державний символ.
Роль прапора – бути попереду, вести людей за собою. На нашому державному
прапорі поєднано два кольори: синій – знак мирного неба над головою, і жовтий –
колір золотої пшеничної ниви. До прапора виявляють пошану, схиляють голову,
військові віддають прапорові честь. Державні прапори майорять на вулицях міст і
сіл під час державних свят.
3 сторінка «Гімн України»
Загадка
Коли звучить він – всі встають,
До серця руку прикладають,
І вголос, й подумки співають,
І Україну прославляють.
(Гімн)
Гімн – урочиста головна пісня,
яка прославляє Україну. Національним гімном України стала пісня «Ще не вмерла України ні слава,
ні воля». Текст до неї написав український поет П.Чубинський. музику склав
композитор М.Вербицький. гімн належить до найбільших святинь народу. Це слова і
музика, при виконанні яких відчуваєш гордість за свій народ, за свою державу.
Ця урочиста пісня звучить при відзначенні державних свят, на урочистостях, при
вшануванні почесних гостей держави. Можна не раз побачити, як з гордістю і зі
сльозами в очах слухають наші спортсмени Гімн України при нагородженні на міжнародних змаганнях.
Гарні слова підібрала про Гімн
України Наталія Поклад
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка , міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
4 сторінка
«Народні символи України»
(Презентація)
ІІІ.
Заключна частина
Ми маємо Богом даровану землю з невичерпними
скарбами, які вам, діти, треба вчитися берегти, примножувати і з великою
вдячністю і пошаною використовувати. Україна – благословенна земля, дім для
бідних і багатих, веселих і сумних, щасливих і знедолених. Давайте разом
помолимося за нашу неньку - Україну, щоб вона процвітала у мирі і злагоді між
її дітьми.
Боже Молитва за Україну
Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, усiх, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.
Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа.
«Та земля мила, де
мати народила»
Слухання пісні про Україну(Звучить запис.)
Дівчина-калина
Слова вітання, побажання
Мета:розширювати і поглиблювати
уявлення про правила ввічливості, дати дітям можливість відчути « чарівну» силу
слів ввічливості, сприяти формуванню доброти, делікатності, чуйності;
виховувати пошану до оточуючих, ціннісне
ставлення особистості до сім’ї,
родини, людей.
Хід
заходу
І. Організаційна частина
Сядьте, дітки, всі рівнесенько
Усміхніться всі гарнесенько
Настрій на виховний захід взяли
І працювати почали.
ІІ. Основна частина
Цієї ясної зимової днини
Прийшли до нас в гості
секрети ввічливої людини.
тож ви, малята, їх запам’ятайте
І все життя в своєму серці тримайте.
Ми помандруємо
незвичним, казковим містом вихованості. Нашим екскурсоводом буде Фея Вихованості.
- Де ж наша Фея?
- Бачу трапилась біда. Зла відьма
Грубість не випускає Фею Вихованості із
вежі. Як же нам допомогти?
Ви поясните ,як ви розумієте слова: ввічливий,
чемний, вихований, привітний?
З׳являється Фея і веде нас вулицею Привітних.
На зустріч нашому екскурсоводу виходить учениця.
Учениця:
Ти прокинься
рано-рано
Лиш над містом
сонце встане
Привітайся з ластівками
З кожним променем
ласкавим
Сам гарнесенько
умийся
Сам швиденько
одягнися
Підійди до тата й
мами
І скажи їм « Добрий
ранок!»
- Хто ж прогулюється вулицею привітних? ( Хто
вітається)
- Які
ви знаєте слова привітання? ( Добрий день, Здрастуйте, Здоровенькі були,
Доброго здоров׳я, Дай, Боже, вам здоров׳я)
- Як необхідно вітатися? Є слова прощання?
Коли ми їх вживаємо?
Назвіть слова
прощання. ( До побачення, До завтра, Всього найкращого, До зустрічі, Пока)
Інформаційна група
учнів розповість про то, як треба вітатися
- Прийнято, що діти вітаються із
дорослими, а чоловіки – із жінками.
- Вихована людина вітається першою із
знайомими, даруючи привітне слово і
сердечну усмішку.
- Не заважайте перехожим, відійдіть
убік. Не розмовляйте у дверях, вузьких переходах.
- У громадських місцях вітаються тихо,
щоб не заважати іншим людям.
Закріплення:
При зустрічі
молодшого із старшим –хто вітається першим?( молодший)
При зустрічі людей
одного віку ( Хто вихованіший)
Як вітатися
при зустрічі у лікарні?
Оголошується перший секрет: Вітайся і прощайся
зі знайомими людьми. ( Вислів
вивішується на дошці)
Вулицею привітних прогулюються діти, які
знають, що таке комплімент?
Що таке комплімент?
Кожній людині
приємно, коли їй говорять приємні слова, компліменти.
Пограємо в гру « Впізнай комплімент»,почувши
його плескайте в долоні.
А) Які у тебе гарні
руки.
Б) У тебе довгі
вуха ,як у віслюка.
В) Ти працьовита,
як твоя мама.
Г) Які у тебе
погані звички
Д) Ти маєш гарне
довге волосся.
Робота в парах.
Скажіть один одному комплімент. Кому дуже сподобався комплімент? Озвучте для всього
класу.
Це був другий секрет. Говори компліменти.
Дякую
Дрімучим лісом йшли два подорожні –
дід і онук. Була велика спека, подорожнім хотілося пити. Нарешті вони підійшли
до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Подорожні нахилилися, напилися. Дідусь
сказав
- Дякую, тобі, струмочку.
Дідусь дістав із
сумки ложку і почав чистити струмок, викинувши кілька жмень мулу. Онук
посміхнувся і запитав:
- Навіщо ви, дідусю, сказали струмочку «
Дякую» Він же належить до неживої природи, не почує ваших слів, не відчує вашої
подяки.
- Це так. Струмок нічого не почує. Коли
б води напився вовк, він не подякував би. Ми ж не вовки, а люди. Людина
говорить « Дякую», щоб не стати вовком.
-Хто йшов лісом?
-
Що зробили подорожні?
-
Чи вірно зробив дідусь, що подякував струмочку?
-
Коли ми говоримо слова подяки? (
коли хтось зробить вам послугу).
-Чому ми говоримо « Дякую»
- Які слова подяки ви знаєте?
(Дякую, спасибі,
щиро вдячний)
Третій закон
ввічливої людини: Вживай слова подяки
Фея вихованості
чекає нас на площі здоров׳я. Фізкультхвилинка
Ми дійшли до тупика
грубості. В нашій мові є і образливі
слова, які ранять душу і серце. Я не буду запитувати вас, чи використовуєте ви
злі образливі слова в своїй мові. Запам׳ятайте: від злих слів, нам стає зле.
« Образливе слово»
Одного разу Син розсердився і згарячу сказав матері
образливе слово. Заплакала мати. Схаменувсь син, жаль йому Матері. Ночей не
спить – мучить його совість, адже він образив Матір.
Та пройшли роки.
Син став дорослим. Настав йому час їхати в другий край вчитися. Вклонився син
Матері і говорить:
- Простіть мені, мамо, за образливе
слово.
- Прощаю, - сказала Мати і зітхнула.
- Забудьте, що вас образив.
Задумалась мати,
посмутніла. На її очах з׳явилися сльози і каже вона:
-Хочу забути,
синку, а не можу. Рана від колючки загоїться, й сліду не лишиться. А рана від
слова заживає, проте слід глибокий зостається.
-Який висновок
зробите з розповіді?
-Закон вихованої людини : Не вживай
образливих слів.
ІІІ.Заключна частина
-Ось і закінчилася наша мандрівка
містом вихованості. Ми стали мудрішими і розумнішими. Що ми зрозуміли?
Якщо хочеш, друже,
Щоб тебе любили,
Чемним і привітним
Добрим вихованим
будь!
Не роби другому
Що тобі не миле!
Правило це мудре
Друже не забудь.
Секрет останній – Не роби другому, що тобі не
миле.
Мета :
виховувати любов
до Батьківщини, свого народу;
формувати
усвідомлення учнів як невід’ємної частинки своєї родини,шкільної спільноти
та своєї належності до української
нації;
виховувати повагу
до традицій та звичаїв рідного народу, ціннісне
ставлення особистості до
держави.
Хід заняття
І.Організаційна частина.
Я народився тут!
І тут моя стежина,
Яка веде у дивне майбуття.
Це рідний край, чарівна Україна,
І звідси почалось моє життя.
ІІ.Основна
частина.
Лелека
(бусол, бузько, чорногуз, гайстер) - символ поваги до батьків; символ
мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини. Лелека в українців –
святий птах, який, за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В
народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє
гніздо, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити
влаштовує своє гніздо близько осель людини. За повір'ям, село, в якому є хоч
одне гніздо лелеки, вважається застрахованим від "великої тучі з
бурею", а двір, що вподобали лелеки, - щасливим. Та й сам птах для гнізда
обирає собі хату спокійну й побожну.
Сьогодні лелека хоче запросити
Вас у лелечий політ усією шкільною родиною і з
висоти лелечого польоту помилуватися мальвничою красою нашої
Батьківщини.
Якщо ви втомитесь від польту наш
Лелека вибиратиме цікаві місця для відпочинку і ви не тільки відпочиватимете, а
й дізнаєтесь багато цікавого про свою Батьківщину. Отож ,вирушаймо в
політ!(звучить легенька музика)
Розповідь учителя про
Україну(мультимедійний супровід)
Україна – це наша земля, наш
рідний край, наша країна з багатовіковою славною історією, мудрими людьми,
чарівними піснями, що дивують світ, з багатими народними традиціями,
мальовничими картинами природи. Вона в усьому, що нас оточує: у замріяному
шелесті листя, чарівній таємничості нічного зоряного неба, діамантовому блиску
росяної краплинки на тендітній квітковій пелюсточці, у кожній стежинці, якою ми
поспішаєтимемо до школи. Все це рідне і близьке для кожного з нас.А зараз наш
Лелека пропонує нам відпочити у столиці нашої держави- славному Києві.
Вчитель зачитує вірш.
Наша
столиця
Чудовий день. Ясна пора.
Легенький вітерець повіяв.
На кручах сивого Дніпра
Стоїть столиця наша – Київ.
Квітує свічами каштан,
На храмах сяє позолота.
Гостинно в гості кличе він
Відчиняючи Золоті Ворота
-І ось наш лелека знову
піднімається у небо.А там розвівається прапор нашої України.(слайд№ )
Має колір жовто-синій.
І повинен кожен знати,
Як два кольори єднати:
Синє небо – верхня смуга,
Жовте поле – нижня смуга.
Я підношу із любов’ю
Прапор ніжно-кольоровий.
Україна,
як і кожна незалежна і суверенна держава, має власні національні державні
символи. Одним з них є прапор,який поєднує два кольори синій –колір неба,та
жовтиий- колір пшеничного поля.
Гра «Склади прапор»
Вчитель.Молодці ! Ви гарно справились із
завданням.Тому я хочу вам розповісти ще про два важливі символи Тризуб та Гімн
України.
Державним гербом України є тризуб
-символ влади над трьома світами (небесним, земним, підземним)
Державний гімн України – це музично-поетична
емблема держави. Сьогодні ви мали честь на нашій урочистій лінійці виконувати
гімн України.Адже виконання Державного гімну є обов’язковим на початку
офіційних зустрічей на високому рівні, під час прийняття військової присяги,
спортивних змагань та важливих урочистостей.
Любі
діти! Символом нашого народу також є калина. Наш народ називає калину народним
символом України.Вона оспівана у піснях,адже Україна- пісенна земля.Чому ж так
багато пісень склав український народ ?
Та
мабуть тому,що українська мова мелодійна ,адже вона є мовою пісні.
Слухання пісні про Україну(Звучить запис.)
Дівчина-калина
В білому віночку
Вийшла із хатини,
Стала на горбочку.
А як заспівала
Солов’їно-дзвінко –
В лісі розстелила
Килими з барвінку.
Золотила ниву,
Голубила небо,
Дітвору щасливу
Кликала до себе.
Кличе всіх щоднини
До краси і згоди
Пісня України,
Що єдна народи.
Наш Лелека
зараз запрошує вас у мальовниче село (слайд № )
Хто впізнав це село?Ну
звичайно, це наше рідне село Новокостянтинівка .
Тут живе ваша родина
,сім’я,тут вабить око наші храм ,проте дуже важливим закладом для усіх є наша школа(слайд № ,сюди завітав наш Лелека ,який здійснив з
вами подорож по Україні .
ІІІ.Заключна
частина
Що ж для нас уособлює слово Батьківщина?
ГРА«Сонце Батьківщини».
Учитель пропонує учням
перерахувати все , що поєднує слово Батьківщина (родину, друзів, улюблене
заняття, ,рідне місто ,місце відпочинку, символи держави тощо) і малює на дошці
сонце Батьківщини. Від сонця повинно відходити стільки промінців, скільки
хорошого перерахували діти.
- Отож відповідь на наше
запитання де найкраща земля ми отримали.Найкраща та земля ,де народився ти. А зараз настав час попрощатися з Лелекою,адже
він поспішає до інших діток,які теж бажають знати про свою Батьківщину .
Спасибі тобі ,добрий віснику, прилітай до нас у наступний раз.
У країні рідної
мови
Мета : збагатити знання учнів
з української мови, спонукати їх до творчої праці; виховувати повагу до
барвистого рідного слова, ціннісне
ставлення особистості до
суспільства і держави.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
ІІ. Основна частина
Ведучий.Синів і дочок багатьох народів
Я зустрічав, які перетинали
Гірські й морські кордони, на
подив,
Багато бачили, багато знали,
Я їх питав із щирою душею:
- Яку ви любите найбільше
мову? -
І всі відповідали: - Ту, що
нею
Співала мати колискову.
1. Звуків дуже є багато,
У природі все звучить:
Свище вітер, грім завзято
В темнім небі гуркотить.
Навесні співає пташка,
І струмочок жебонить.
Джміль гуде, дзвенить
комашка,
Все по-своєму звучить!
2. Звуки всі пізнати можна,
Хоч багато в світ їх.
Розбере дитина кожна,
Де тривога, сум чи сміх.
Але звуки ці - немовні:
Стукіт, грюкіт, шелест,
свист.
Хоч приблизно та умовно
Ними скаже щось артист.
Ведучий. А
чи завжди люди вміли розмовляти? Чи спілкувалися вони між собою за допомогою
мови? Про це можна довідатись, заглянувши у наше далеке-далеке минуле.
Ведуча.
Розказує легенду про виникнення писемності.
Багато століть пройшло, доки
люди звикли до письма, доки запам’ятали, що як називається.
Наше слов’янське письмо -
знайомі і звичні літери абетки - пройшло довжелезний шлях, поки дійшло до нас.
На нашу землю ця азбука прийшла тисячу років тому. Увесь час вона змінювалась,
аж поки не стала такою, якою ми сьогодні користуємось. Важко навіть сказати,
скільки людей протягом століть доклали зусиль, щоб сьогодні ми з вами могли
читати і писати. Та не завжди мова вільно могла звучати і розвиватися в
Україні.
3. Знайте всі, мої шановні,
Не забудьте це, бува:
У людей є звуки мовні,
Що складаються в слова.
Звуки зібрані у слово,
Ще в далеку давнину
Утворили рідну мову,
Українську, чарівну.
4. А щоб ми все зрозуміли,
Щоб могли багато знать,
Звуки букви нам створили,
Щоб писати і читать.
Їх взяли, пошикували,
Щоб нікого не згубить.
Та абеткою назвали -
Ось її нам треба вчить.
Звучить пісня «Любіть рідну мову»
5. Я - син України-неньки!
Українцем я зовуся,
Й тою назвою горжуся!
По вкраїнському звичаю
В мене вдача щира й сміла,
І відвага духа й тіла,
І душа моя здорова,
Українська в мене мова.
6. Солов’їну, барвінкову,
Колосисту - на віки -
Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас, -
Бо ж єдина, так, як мати,
Мова в кожного із нас!
7. Мова кожного народу
Неповторна і своя;
В ній гримлять громи в
негоду,
В тиші - трелі солов’я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять,
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
8. Зневажати мову мамину - біда,
Котра пустими зробить наші
Душі . І ми нащадкам зможем
передать
Лиш те, що корені калини
сушить.
Зневажати мову - зрадити
себе,
А зрадників хто може
поважати?
І стане чорним небо голубе,
Вмиратиме у муках рідна мати.
9. О, не згуби свого народу,
Безсмертна мово, рідна і
терпка.
Ти є душа співочого народу,
Що був, і є, і буде у віках.
Ведучий. Та
й тепер дехто не дуже хоче поважати і шанувати свою мову: перекручують слова,
розмовляють такою мовою, якої не існує в світі.
Інсценізація «Зустріч друзів»
Прибігає одного разу Василько
до Михайлика і каже:
Василько.
Пашлі надвір. Там такі класні сорєвнованія.
Ведуча.
Михайликові хотілося виправити товариша, але побоявся, що той образиться, і не
поправив.
Михайлик.
Ходімо.
Василько. Ти
за кого будеш боліти?
Михайлик.
Та, напевно, за своїх уболіватиму.
Наталка.
Пацани! Подождіть мене. Подивіться, який у мене гарний цвіток для побєдітєля!
Ведуча.
Михайлик аж на обличчі змінився, але знову не захотів образити друзів.
Михайлик.
Слухай, василько, а твої батьки у відрядженні?
Василько.
Да. А чьо ти хотів?
Михайлик. Та
хотів попросити у твого тата один підручник. А коли вони повернуться?
Василько. Да
на неділі.
Михайлик. Ти
знаєш, я ніколи не міг збагнути, де ти таку мову вивчив, чи курси якісь закінчив.
Мені соромно, що мій друг не поважає своєї мови, калічить її. Задумайся,
Васильку, в якій країні ти живеш (Йде від друзів).
Наталка. Ну
і двоюшнік ти, Василько. Навчись говорити.
Василько. А
ти сама як розмовляєш: двоюшнік, цвіток. Де ти таких слів набралася?
Наталка.
Злий ти, піду до Михайлика. (втікає).
Василько.
Наталко, зачекай. Я ж не хотів тебе образити.
Ведучий.
Кожна людина, яка поважає себе, країну, мову, не буде калічити своєї мови, бо
вихована людина говорить грамотно і красиво, навіть про найбуденніші речі, бо
мова не ділиться на святкову й буденну.
10. Як хочеш, друже, шану
всюди мати,
Навчися рідну мову шанувати.
Вона - твоє обличчя, твоя
доля.
На це була свята Господня
воля.
Ще в давнину признав її весь
світ,
Та скніла у неволі тьму
століть.
Тепер вона розкута і підмоги
Від нас чекає, щоб звестись
на ноги.
11. У світі дитині не можна
без слова,
Без ласки, любові і без
доброти.
Не можна прожити дитині без
мови
І без спілкування не можна
зрости.
Щоб в світі людиною
справжньою встати,
Дитині потрібні турбота й
тепло.
12. Їй треба щодня між людьми
виростати,
Щоб все у дитини чудово було.
Якщо ж виростає дитина з
вовками,
То так, як і вовк, себе буде
вести.
Ніколи не стане вона поміж
нами,
Ніколи людиною їй не зрости.
13. Українська мова
промениста,
Доступна й лагідна, весела і
дзвінка.
Багата, як земля, джерельно -
чиста,
І тепла, наче мамина рука.
Я вчуся нею гарно розмовляти,
Читаю вірші і пишу слова,
Бо рідну мову треба добре
знати.
Вона чудова, ніжна і жива.
14. Вона дзвенить у срібному
джерельці,
У дивних квітах, у дзвінкій
росі.
Вона живе й співа в моєму
серці,
ЇЇ ми дуже любимо усі.
Моя чарівна мова промениста,
Вона у пісні й казочці
звучить.
Найкраща в світі рідна і
барвиста,
А як без неї на Землі
прожить?
В нас, українців, -
українська мова!
В ній найсвітліші, лагідні
слова.
Й матусі ніжна пісня
колискова,
Як сонечко, нас щедро
зігріва.
15. Є в нашій мові слова
пречудові:
Гарні звертання,
слова-привітання.
Треба їх добре нам пам’ятати
І повсякденно у мові вживати.
«Доброго ранку!» і «Доброго
дня!» -
Не забувай говорити щодня.
А як збираєшся спати лягати,
Не забувай «На добраніч!»
сказати!
16. Ще коли навіть дитятко в
колибі,
Мама навчає казати «Спасибі!»
Слово подяки завжди пам’ятай,
«Дякую!» - слово частіше
вживай!
17. Слово чарівне відкриє нам
казку.
Лише скажи тепло й ніжно -
«Будь ласка!»
«Прошу», Пробачте» і «Будьте
здорові!»
Музика лине у кожному слові,
Ще й усміхнися при цьому
чарівно.
Все, як у казочці, зміниться
дивно.
Настрій поліпшиться, стане
приємно,
Кожен до тебе всміхнеться
взаємно.
18. До гарного слова нам
треба звикати,
Щоб мова була як дзвінке
джерело.
Подумай сім раз, перед тим як
сказати,
Щоб слово твоє людям радість
несло,
Щоб чарами ніжними слово
дзвеніло,
Напоєне ласкою завжди було.
З добром і любов’ю від серця
летіло
Й до іншого серця зі щирістю
йшло.
ІІІ. Заключна частина
Ведучий.
Учися, мій друже, відмінником будь,
Люби і поля, і діброви!
І де б ти не був, де б не
жив, не забудь
Своєї вкраїнської мови.
Ведуча. Любіте нашу рідну
мову,
Беріть до зброї гостре слово.
Ні. Не забули ще слов’яни
Шевченка заклик полум’яний.
О милозвучна наша мова!
О пісня мами колискова!
Тараса невмируще слово!
О рідна українська мово!
Хто Я?
Мета. Створити в учнів уявлення про внутрішній світ кожної
людини, його значення; значення спілкування з оточуючими людьми, з навколишнім
світом, ставлення до навчання; розвивати бажання вдосконалюватися, на основі результатів
проведених тестів, допитливість; виховувати повагу до старших, толерантність,
ввічливість, любов до природи, ціннісне
савлення до себе.
Зміст заняття
І. Організаційна частина
-
Сьогодні у нас трішки незвичайна година спілкування. Уявіть, що ми з вами
перенеслись на красиву квітучу галявину. Ми сидимо всі у колі, ми будемо
відпочивати. Це не просте місце, цю галявину називають Галявиною Роздумів і
Досліджень. Я бажаю всім вам гарного відпочинку, цікавих і приємних хвилин.
ІІ. Основна частина
Яка
це радість – жити!
Творити
чудеса!
Сміятись
і радіти,
Як
ранішня роса!
Ти
знаєш, що ти – людина.
Ти
знаєш про це чи ні?
Усмішка
твоя – єдина,
Мука
твоя – єдина,
Очі
твої одні.
В.Симоненко
-
Сьогодні у нас незвичайне заняття, незвичайна година спілкування. Сьогодні ми
починаємо наш класний проект. Зверніть увагу, зараз ми з вами знаходимося у
дружньому колі, ми всі рівні. Щоб у нас вийшла добра, щира, відверта розмова,
слід дотримуватися таких правил:
•
Перш ніж говорити – подумай, що ти будеш говорити;
•
Говори чесно, доводь свою думку;
•
Поважай думку товариша. Не перебивай.
•
Вигуки, жести враховуватися не будуть.
-
У мене в руках знаходиться образ головного героя сьогоднішньої розмови.
Я
вам передам з рук в руки, а ви уважно на нього подивіться.
(Передаю
дзеркало)
-
Кого ви побачили?
-
Так, саме про себе ми сьогодні будемо говорити. А точніше, ми будемо
досліджувати самого себе.
Навіщо
це нам? Для чого?
Ми
будемо досліджувати і пізнавати себе, щоб залишити після себе добрий слід. Людина має 4 сторони зв’язку з навколишнім світом. Це:
•
«Я. Який я?»
•
«Люди, які мене оточують»
•
«Моя діяльність»
•
«Навколишній світ»
1. Дослідження
«Я»
-
Який я? Які емоції і почуття живуть у мені? Яким я хочу бути?
-
Пригадайте, що таке емоції, почуття?
ЕМОЦІЇ
– душевне переживання, почуття, хвилювання.
Завдання
«Заселіть будиночки»
На
дошці намальовано два будиночки, давайте заселимо їх позитивними і негативними
емоціями.
-
А зараз я вам пропоную позбутися негативних емоцій витерши з дошки весь
будиночок, а позитивні бажаю щоб залишилися і на дошці і у вашому житті.
Кожній
людині притаманні добрі і погані почуття. Перед вами, на аркуші паперу, є овал
обличчя, але немає емоцій. Я вам пропоную домалювати простим олівцем емоції, а
потім підкресліть той вираз обличчя, який часто панує у вас.
Вмійте
керуватись своїми емоціями. Пам’ятайте, що позитивні емоції корисні для
здоров’я, а негативні навпаки – шкодять. Окрім душі природа нам дала розум, тож
саме він допоможе керувати своїми почуттями і емоціями.
2. Хвилинка
відпочинку
1.
Гра «Тух-тиби-дух»
Давайте
спробуємо вчитись цьому, провівши таку гру: «Тух-тиби-дух».
Якщо
ви розгнівані, у вас поганий настрій, треба походити по кімнаті, підійти до
когось і промовити тричі чарівне слово «Тух-тиби-дух». Щоб це чарівне слово
подіяло, потрібно дивитись у вічі людині, що стоїть перед вами. Вимовляти слова
треба дуже сердито, міняючи співрозмовника.
(Космічний
парадокс. Діти, вимовляючи чарівні слова, не можуть не сміятися.)
2.
Хвилинка релаксації.
-
А тепер давайте повчимося керувати своїм настроєм.
У
вас поганий настрій, ви сумуєте, вам хочеться плакати? Тоді сядьте зручно,
включіть собі спокійну ніжну мелодію, заплющіть очі. Дихайте рівно, спокійно
Згадайте,
щось приємне, що сталося з вами. Згадайте той день, коли вам було весело.
Усміхніться. Настрій став трішки кращим. Ви відчуваєте почуття гордості, що ти
сильніший. У думці скажіть собі:
-
Я сильна людина! Я вмію володіти собою!
Вранці,
ввечері перед сном, дуже корисно усміхнутися, пригадавши собі якусь приємність,
похвалу за добрий вчинок. Радій сонцю, дощу, ясному небу, цікавій розмові – і
настрій у тебе завжди буде гарний. А від твого настрою, твоїх емоцій, залежить
настрій і почуття людей, які тебе оточують.
3.Дослідження
«Люди, які мене оточують»
Завдання
«Продовж речення»
Поділися
з нами своїми думками
Друг
– це той, хто …
Мого
кращого друга я ціную за …
Справжній
друг ніколи не…
Для
друга я …
4. Дослідження
«Моя діяльність»
Наступний
розділ нашого проекту «Моя діяльність».
1.Розповідь
вчителя
Кожна
людина у своєму житті раділа якомусь успіхові. Але успіх не приходить просто
так, до нього потрібно докласти багато зусиль і праці.
Щастя
само не дається, а працею дістається.
Головна
праця для вас – це навчання. Успіх у навчанні – це гарні оцінки.
А
от спробуйте вивчити урок, і ви побачите, як зміниться
ваше ставлення до навчання, ставлення вчителя і однокласників до вас.
2.
Тест «Моє місце в класі»
-
Підпишіть, де ви бачите себе, а де своїх однокласників.
3.
Створення аплікації «Сонечко з долонечок»
-
У вас на парті є кольоровий папір, ножиці, олівець.
Виберіть
з усіх кольорів той, який вам найбільше до вподоби.
Обмалюйте
свою долоньку, а потім виріжте її. На своїй долонці напишіть побажання своїм
однокласникам, або тому, хто вас оточує.
А
тепер прикріпіть їх до сонечка, яке є у нас на дошці, і яке сумує без проміння.
Малесенькі
долонечки
зробили
диво-сонечко.
Похмурих
днів ніколи
Не
буде в нашій школі!
5. Дослідження
«Світ, в якому ми живемо»
Бесіда
«Моя країна - Україна»
У
всіх людей одна святиня,
Куди
не глянь, де не спитай,
Рідніша
їм своя пустиня
Аніж
земний в чужині рай.
Їм
красить все їх рідний край.
Нема
без кореня рослини,
А
нас, людей, без Батьківщини.
ІІІ. Заключна частина
-
Ось і закінчився час перебування на цій казковій галявині. Чи сподобалось вам
тут? Чим саме запам’яталися хвилини перебування на цьому місці?
Я
бажаю вам побільше приємних і цікавих хвилин у вашому житті.
Чарівні слова
відкривають серця
МЕТА: розповісти
про етику спілкування і взаємин у школі, зокрема хлопчиків з дівчатками, і
дівчатками з хлопчиками; розвивати вміння орієнтуватися в складних ситуаціях, а
також пам’ять, мислення, мовлення учнів;
продовжувати вчити учнів доводити свою думку. Виховувати ціннісне ставлення
особистості до сім’ї, родини, людей.
Хід заняття
І.Організаційна частина.
ІІ.
Основна частина
-Я привіталася з вами так, як роблю це
кожного дня. Ви б мабуть дуже здивувалися, якби замість звичайного
привітання почули: „ВИ ЇЛИ СЬОГОДНІ” чи „ВАША РОДИНА ЗДОРОВА?”. Але
виявляється, що ці слова також вітання! Саме такими фразами обмінювалися при
зустрічі мешканці стародавнього Китаю, Монголії, Єгипту.
Рухи, жести, якими з давніх-давен користуються люди різних країн під
час вітання дуже різноманітні. Декотрі народи вклонялися, інші падали
навколішки і билися об землю лобом, треті – підносили руку до чола та серця,
четверті – торкалися носами. Сучасні традиції вітань ми можемо спостерігати у
чоловіків - це їхнє потиснення рук, у військових – це відданість честі та інші
способи вітань і виявлення поваги один до одного.
- Зараз я розповім вам казку Василя Сухомлинського „Скажіть людині
здрастуйте”
„...Лісовою доріжкою йшли батько і маленький син. Навколо тиша, тільки
чути, як десь далеко вистукує дятел, жебонить
струмок у лісовій гущавині. Раптом хлопчик побачив, як їм на зустріч з
паличкою іде бабуся.
- Коли ми зустрінемося з бабусею, скажемо їй слово „ЗДРАСТУЙТЕ”, -
попередив батько.
- Для чого їй говорити це слово? – здивувався син. - Адже ми зовсім не
знайомі.
- А ось зустрінемося, скажемо їй „здрастуйте”, тоді побачиш для чого.
Ось і бабуся.
- Здрастуйте, - сказав батько.
- Здрастуйте, - сказав син.
- Здрастуйте, - сказала бабуся і усміхнулася.
І син здивовано побачив, як усе навколо змінилося. Сонце засяяло
яскравіше. У верхів’ї дерев зашумів легкий вітерець, листя заграло,
затріпотіло. В кущах заспівали пташки – досі їх і не було чути. На душі в
хлопчика стало радісно і тепло.
- Чому це так ? – спитав син?
- Чому це так?-запитую я у вас.
(тому, що людині усміхнулася,
слова вітання зближують людей, бажають здоров’я, зичать добра...)
Поверніться один до одного, привітайтеся
і усміхніться один одному. Правда, приємно?
- А які слова привітання знаєте
ви?
- Як ви думаєте ,що означають
ці слова?
- Що ви відчули, коли до вас
привіталися?
- А якби до вас не
привіталися б, як ви думаєте, щоб це означало? («Мікрофон»)
Гра "Закінчи
речення»
Розтане навіть льодяна крижина
Від слова теплого... СПАСИБІ.
Зазеленіє навіть пень,
Коли почує... ДОБРИЙ ДЕНЬ.
Якщо їсти більш несилі,
Скажемо мамі ми... СПАСИБІ.
Коли за бешкет сварять чи підказку,
Скажемо... ВИБАЧТЕ БУДЬ-ЛАСКА.
І у Франції і у Словаччині
На прощання кажуть... ДО ПОБАЧЕННЯ.
- Уявіть ситуацію, що ми вирушили на міжпланетний форум, але наш
корабель був змушений зробити вимушену посадку, де ми зустріли інопланетянина.
Його мови ви не розумієте, а він не розуміє вас. Якби ви показали йому ваші
добрі наміри?
Отже, ми можемо дізнатися про наміри, настрій , чемність свого співбесідника за допомогою міміки і жестів.
- Саме зараз я перевірю, чи чемні ви діти. А допоможе
мені гра-конкурс, я даватиму
запитання, ваше завдання дати правильну відповідь, за яку ви отримаєте фішку,
хто набере найбільше фішок, той і переможе.
1.В дверях зіткнулися хлопчик і дівчинка, що робити?
2.Чи можна замість слова „здрастуйте” говорити привіт?
3. Як ви звернетеся у справах до директора гімназії?
4.Хто вітається першим, якщо зустрілися хлопчик і дівчинка, старша
людина і молодша?
5.У гімназійному коридорі розмовляють вчителі. Серед них Олег побачив
свою вчительку Інну Олександрівну, і проходячи мимо, ввічливо сказав: „Доброго
ранку Інно Олександрівно!” Чи все він правильно зробив?
6. Петрик летить по східцях, нічого не помічаючи. Ненароком він
штовхнув однокласницю. Що потрібно далі зробити Петрику?
- Хто з вас отримав фішки???
Молодці! Привітаємо один
одного оплесками!!!
- А зараз ми спробуємо скласти свої правила поведінки, яких би ви
хотіли дотримуватися у себе в школі, класі. Кожна команда складає свої правила,
а через 2 хвилини, ми почуємо – „що у нас можна” , а що „ не можна”. Ті пункти,
які найбільше нам сподобаються, ми запишемо в загальні правила поведінки.
У НАС МОЖНА: У НАС НЕ МОЖНА:
ІІІ.
Заключна частина
- Діти, покажіть виразом
обличчя, чи сподобалось вам складати правила.
Мені залишилося лише побажати вам дотримуватися цих правил, успіхів
вам! Бо щоб радість людям дарувати, треба добрим та ввічливим стати..
Я і
мій клас
Мета: ознайомити учнів зі шкільним життям, провести їх за
допомогою уявної подорожі Країною Знань, у казковій формі розв′язати питання,
для чого учень іде до школи, розпочати згуртування колективу, введення дітей у велику
шкільну сім′ю, виховувати любов до книги, знань, своїх товаришів, рідного краю.
Хід
виховної години
І. Організаційна частина
Учитель:
Добрий день, любі діти! Рада вас бачити сьогодні на першому нашому святі для
школярів. Дорогі діти! Відтепер ви – учні 1 класу. Ви поповнили ряди нашої
великої дружної родини. Зараз я запрошую вас до уявної подорожі стежкою до
школи, до Країни Знань. Давайте розглянемо цю схему (напрямки руху, читаю
позначення). Яким шляхом підемо ми з вами? (Відповіді.) Вирушаймо в дорогу!
ІІ. Основна частина
Зупинка
1. Перше вересня.
На
листку в календарі,
Який щасливий день сьогодні,
Мов
святкове гасло,
Веселий, радісний, ясний.
Перше
вересня – вгорі Це
гомінливий і погожий
Виписано ясно. Почавсь
навчальний рік новий.
Засипає
осінь слід
Різьбленим
кленовим листом.
До
школи нас запрошує
Дзвіночок
урочисто.
Навкруги
сміх розсипає
Дружна
школярів сім′я.
Біля
школи зустрічає
Перша
вчителька моя. (Ще раз кажу дітям своє ім′я та
по батькові).
Гра «Знайомство».
Учитель
передає осінній листочок. До кого з учнів він потрапляє, той називає своє ім′я.
Зупинка
2. Благословення.
Благослови
нас, добрий Боже,
Благослови,
Пречиста Мати,
Хай
Ваша ласка нам поможе
Щасливо
рік шкільний почати.
Мама
двері відчиняє,
Проводжає
нас до школи,
Не
забудемо цей день
Ми
в житті ніколи.
А
татусь нам говорив,
Коли
йшли ми в школу:
-
Поважайте вчителів,
Слухайтесь
у всьому!
Заходьте
дружно та сміливо,
Маленькі
учні в світлий клас.
Життя
цікаве та щасливе
Розпочинається
для вас!
Зупинка
3. Твоя професія.
Учитель:
Скажіть, діти, яка ваша головна професія? (Учень, учениця).
Спитай
у тата чи у мами,
Які
професії у них.
Професій
в світі є чимало,
Сповна
їх вистачить на всіх.
Та
є одна поміж професій,
Якої
вчаться всі в житті,
Яка
для кожного найперша,
Якої
вчитиметесь ви.
Учитель,
лікар чи геолог,
Письменник,
слюсар чи шахтар –
Всі
називають головною
Одну
професію – школяр!
Бо
всім відомо, що без школи,
Без
знань, що мусиш там набуть,
Не
станеш ти в житті ніколи
Тим,
ким в дитинстві мріяв буть.
Це
не вигадка, не казка,
Що
віднині я – школярик.
Ось
портфелик мій, будь ласка,
А
в портфелику букварик.
Сьогодні
першокласник я.
Мій
день, неначе диво.
Тому
від серця щирого
Усім
гукну: «Добридень!»
Вересень,
стежка до школи,
Дзвонить
веселий дзвінок,
І
через луг, через поле
Сонце
біжить на урок.
Учитель:
Діти, які ще професії людей ви знаєте?
Розповідь учителя про професії людей,
які дбатимуть про дітей у школі, чим
можуть зарадити школярам.
Учитель:
Але є в учнів і недруги. От послухайте.
Лінь
Що
робити? Наче тінь, приросла до мене лінь.
Я
хотів уроки вчити – адже в мене стільки справ!
А
вона шепоче:
-
Вітю, взяв би краще – та поспав…
Суперечок
не терплю! Що поробиш – ліг та сплю…
Вранці
– потираю очі: ех, зарядочку б зробить!
Раптом
чую – лінь шепоче:
- Та навіщо ж це тобі?
Як
тут виберешся з ліжка? Що зробив я? Знову влігся… А. Костецький
- Діти, що
треба було робити Віті? (Відповіді дітей).
Тепер
ви знаєте, як треба чинити, коли лінь намагається подолати людину.
Зупинка
4. Відпочинок. Фізкультхвилинка.
Зупинка
5. Наукова.
Раз
– два, запам′ятай: до школи вчасно прибігай.
Три
– чотири, треба знати: майна шкільного не псувати,
Товаришам
допомагати, «Добрий день» чемно казати,
Гарно
вчитися усім, бо школа, це наш другий дім.
Учитель:
Як ви думаєте, діти, для чого вам потрібно ходити до школи? (Відповіді дітей).
1.
Йдемо до школу недарма: вчення – світ, невчення – тьма.
Ми
прийшли знання здобути, розумні хочемо всі бути.
2.
Йти до школи не боюся – що не вмію, то навчуся.
У
школі вчитель допоможе – він усе на світі може!
3.
Буду в школі вчитися читати, гарно писати і рахувати,
Буду
в альбомі своїм малювати, твори писати, вірші вивчати.
4.
Книги й зошити любити, берегти і не бруднити,
І
охайним завжди буду, дружити з дітьми не забуду.
Буду
вчитись я сумлінно і поводитись відмінно,
Щоб
батьки могли радіти, що такі в них гарні діти!
5.
За велику справу я в житті беруся. Не кажу: «Не вмію», а кажу: «Навчуся!»
Учитель: А допоможуть вам у навчанні не тільки вчителі, а
й підручники.
Буквар:
Я – книжка ваша перша, Буквар всі мене звуть.
Сьогодні разом з вами ми вирушимо в путь.
Математика:
Я книжка точна, непроста, я – Математика нова.
Зі мною не журись, читай, розв′язуй,
рахувати вчись.
Я
і Україна: Я поведу вас у дорогу, в ліси, степи, гаї, поля.
Щоб знали ви, чим є багата і щедра матінка
Земля.
Зупинка
6. Шкільні речі.
Учитель:
Відгадуючи загадки, намалюйте свої враження про перше у своєму житті шкільне
свято.
1. Вчить читати й рахувати, і писати, і
співати
Всіх довкола наша люба …(школа).
2. Разом стіл я і стілець. Хто вгадає –
молодець. (Парта).
3. Мовні жарти (шаради).
Без т –
коли вода кипить, а з т – учень на ній сидить. (Пара - парта).
4. Є чарівник у школі в нас, ану впізнайте,
хто він?
Озветься – тиша йде у клас, озветься ще раз –
гомін.
Щоб не спізнитись на урок, нам голос подає …
(дзвінок).
5. В мене є чудовий дім! Все, що треба, є у
нім.
І
живуть в будинку тому книжки, ручки та альбоми. (портфель).
6. Не сорочка, а зшитий, не кущ, а з
листочками. (Зошит, книга).
7. Всяк
школяр його шанує, бо він пише і малює.
Хто
ж цей славний молодець? Це ж, звичайно,
… (олівець).
8. Я негарно змалювала, а вона все те злизала.
Олівців
моїх сусідка, ця вертлява буквоїдка. (Гумка).
9. Все життя пишу, а читати не вмію. (Ручка).
10. Виводить букви і слова ота вертлява штучка,
В
руці виблискує здаля нова, гарненька …(ручка).
Учитель: Що роблять ручкою?
Діти, послухайте повчального віршика про
ручку. Яку пораду дає автор вірша?
Норовиста ручка
Що
писати треба чисто, дуже добре знає всяк.
Тільки
ручка норовиста – не приборкаю ніяк.
Раз
у раз її навчаю, ледь не плачу од відчаю,
Бо
розмазує чорнило, аж дивитися немило!
Бо
абияк дряпає, наче курка лапою!
Бо
вилазить за лінійку, наче місця їй нема…
Через
те їй ледве трійку ставить вчителька з письма.
Ой,
та ручка! Їй, невірній, мабуть, всоте говорю:
- Знай, що я також настирний, я тебе таки
скорю!
Кинеш
свій поганий норов, не ганьбитимеш мене.
І
мені не буде сором за письмо своє брудне!
О. Пархоменко
Учитель: Так яку пораду дає автор вірша? (Відповіді
дітей).
Так,
діти, хто буде дуже наполегливим, тому підкориться не тільки ручка, а й
будь-які перешкоди та труднощі.
ІІІ. Підсумок виховної години
Підручники
залишаються з нами. Наше найперше свято добігло кінця. Що вам
запам′яталося?
Якщо хочеш бути
здоровим - загартовуйся
Мета:
навчати дітей основним правилам здоров я: « З сонцем, водою, повітрям – слід
дружити, щоб гартуватись і не хворіти»;
розвивати: навики правильного
користування ківшиком для води, зубною щіткою, спортивним інвентарем та
спортивним одягом;
виховувати потребу у
здоровому способі життя, ціннісне ставлення до себе.
Хід заняття
І.Організаційна частина.
Малята, любі хлопчики й дівчата
Казку хто послухать хоче,
Хай сідає той охоче!
ІІ.Основна частина
Сьогодні, ми здійснимо гру –
подорож до лісу Здоров я. В цьому лісі живуть різні звірі. Вони мають трьох
дуже гарних друзів: сонечко, повітря і вода, які допомагають зміцнювати здоров
я. А проведе нас до цього лісу Здоров я відомий Лікар Айболить.
Айболить. Я,
веселий Айболить
В кого діти, що болить?
Не хвилюйтесь, вилікую вмить,
Щоб вам ніколи не хворіти.
Про здоров я треба дбати
Обливатися, пірнати.
Треба з сонечком дружити,
Щоб ніколи не хворіти.
На повітрі більше слід
бувати,
Вітамінчики вживати,
І про спорт не забувати,
Вправи відробляти.
А скажіть, чи все в порядку?
Вранці робите зарядку?
Ручки й личко миєте?
Ніколи не хворієте?
На повітрі буваєте?
Вітамінчики вживаєте?
Ведуча. Але
дехто з вас, малята,
Може дечого не знати,
Історію-казку заведем.
В ліс чарівний всі підем.
( Лікар під музичний супровід йде і зустрічає жабку):
Ой, дивіться жабка щось
скрекоче,
Прийняти ванну дуже-дуже
хоче…
Жабка. Я,
стрибунка, ква–ква-ква.
Моя історія така:
День при дні я на ріці
Гляньте – ківшик у руці.
Митись треба, умиватись
І водою гартуватись.
І тоді не треба буде
Дітлахам хвороб боятись.
Лікар. Так,
бачите яка жабка:
Митись треба часто й чистіше,
Самі побачите: буде враз ліпше!
Ведуча.
Діти, ви всі зрозуміли, жабка нам пропонує з водичкою міцно дружити.
Запам’ятаємо це перше правило здоров я.
Ой, дивіться, хто така,
Що по дереву стриба?
(Під музику стрибає білка!)
Білка. Я, на
дереві сиджу,
Горішки розбиваю.
В мене щітка є зубна
Подивіться: ось вона.
Зверху-вниз і навпаки
Чищу зуби залюбки.
Лікар. Ой,
ця білка, глянуть любо
Об горішки чистить зуби.
Тому в неї зуби цілі,
Гострі-гострі, білі-білі.
Ведуча. Діти, білчине правило
здоров я спонукає нас чистити
зуби-залюбки.Запам ятаємо правило №2.
Хто швидко говорить-фок?
( У кущах чується –фок! фок!
фок! )
Їжачок. Я,
веселий їжачок,
Маю безліч колючок,
Нанизав я на голки
Вишні, ягоди усі.
Ще водички я попив.
Вітаміни цінні з їв.
Треба не лінитися,працювати,
Цінні вітамінчики позбирати.
Лікар. То,
ти, мені скажи, їжаче:
Ти до зарядки не ледачий?
Їжачок. Так,
аякже, Айболить!
Я ж не хочу захворіть.
Ведуча.Їжачок
готовий сам нам позбирати вітаміни, аби ми запам ятали його третє правило
здоров я.
Їжачок. Ось
мій друг спішить до нас.
Зарядку робить він весь час.
(Біжить зайчик з гантелями і
робить зарядку).
Заєць. Кожен
день по розпорядку
Маємо робить зарядку.
Для здоров я вона плюс,
Намотай собі на вус.
З фізкультурою дружити
Різні вправи слід робити.
І тоді малята милі
Будемо ми мати сили.
Лікар. Хто
так високо стриба?
Ви вгадали – зайченя.
Це тому що воно займається
Фізкультурою зрання.
Ведуча.
Четверте правило здоров я говорить нам про доцільність фізкультури та спорту.
Гарні правила нам дали звірята милі: вмиватись водичкою, чистити зубки, їсти
овочі та фрукти та займатись спортом.Тоді ви будете сильнішими, мужніми,
здоровішими.
Лікар. Я чую
десь сорока стрекоче!
Щось дуже важливе розповісти
хоче.
( Залітає сорока і кричить,
галасує…!)
Сорока.
Горе! Горе! Скре-ке-ке!
Біда! Миттю біжіть туди!
На болоті поросятко лежить!
Дуже живіт у нього болить!
Не милось воно, фрукти брудні
вживало,
Зуби чистить боялось,
І зарядкою не займалось.
Захворіло! Ой біда!
Лікар. Треба
поспішати
Цього хворого пацієнта
В лікарню забирати!
(Всі звірі і Лікар Айболить
біжать на болото, де лежить поросятко).
Поросятко.
Де ти, лікар Айболить?
Голова, живіт болить,
Що робити, підкажіть?
Лікар. Чую,
чую вже біжу
І тобі допоможу!
( Лікар дістає великий укол і
мікстуру).
Поросятко.
Ні, не треба укол колоти.
Вилізу враз я із болота.
З сонцем буду я дружити
І зарядочку робити.
Зуби чистить,вмиватись
Вітамінчики вживати.
Лікар.
Добре, добре все гаразд!
Не буду укол колоти,
Коли ти пообіцяєш дружити
З сонцем, повітрям та водою
Залишу тоді тебе в спокої.
Поросятко.
Хто мені допоможе?
Звірята. Ми
веселі гарні звірі
Знаєм толк у цьому ділі!
Лікар.
Жабко, жабко, поспіши!
Води Фунтику принеси!
Білко, Білко поспіши
Зубну щітку принеси!
Їжачок не відставай
Мити Фунтика давай!
Й ти сороко-білобоко
Усім нам допомагай.
( Всі миють Фунтика і
допомагають йому змінити одяг).
ІІІ.Заключна частина
Ведуча.
Діти, давайте на закінчення нашої гри-подорожі
повторимо основні правила здоров’я. Правило
Жабки №1.
Жабка. Не
бійся водички,
Вмивай своє личко.
Гартуйся, купайся,
Водою обливайся.!
Правило Білки
№2.
Білка.
Зверху - вниз і навпаки
Чистить зуби залюбки!
Правило
Їжачка №3.
Їжачок.
Фрукти, овочі збирай
Мити їх не забувай!
Правило
Зайчика №4.
Зайчик.
Вправо, вліво повернися,
Нахилися, підведися.
Лапки вгору, лапки вниз,
І на місці покрутись.
Біжимо! Не відставай!
Ми - веселі звірята.
Раз, два, три, чотири,
Ми здорові, гарні звірі!
Лікар. На
повітрі більш бувай,
Але прошу пам ятай:
Треба вам малята воду
поважати!
Всі. Є три
вірних друга в нас:
Сонце, повітря, вода
повсякчас.
Будеш з ними міцно дружити
Більше ніколи не будеш
хворіти.
Абетка пішохода
Мета: ознайомити дітей з правилами дорожнього руху. Розвивати увагу, спостережливість, вміння поводитись на
вулиці.Виховувати
ціннісне ставлення до
себе.
Хід заняття
І.
Організаційна частина.
-
Сьогодні, діти, ми розпочнемо веселу подорож до незвичайної країни, назву якої
ви можете відгадати. Згодні?
В
мене є три кольори,
Всі для діла, не для гри.
Пішоходи й водії
Знають правила мої.
Коли колір я міняю –
Тих чи інших зупиняю.
- Що ж це, діти?(Світлофор)
ІІ.
Основна частина.
-
Отже ми розпочинаємо подорож до країни Світлофорії, щоб ознайомитися
з «Абеткою пішохода» і
навчитися безпечно ходити
вулицями. Але для того, щоб
вирушити в путь, нам потрібно вибрати транспорт. Які види транспорту ви запропонуєте?
-
Але ж країна має назву Світлофорія. Який же транспорт доречніший? (Автомобіль)
(Виконуються
вправи у вигляді фізкультхвилинки)
- Давайте зручно сядемо в автомобіль
(сіли за парти)
- Плавно, але надійно закриємо дверцята
(рух рукою)
- Не забудемо пристебнути паски безпеки
(рухи руками)
- Натиснемо на газ (рух ногою)
- Поїхали!!!
(Звучить
весела мелодія)
- Ось ми і доїхали до країни Світлофорії.
І нас зустрічає головний правитель цієї країни – Світлофор.
Світлофор:
Переходь
вулицю в дозволених місцях при (якому?) сигналі світлофора. (Яке?) світло
забороняє перехід. (Яке?) попереджає.
(Помічники Світлофора допомагають дітям
відповідати, тримаючи відповідний колір)
- Подорожуючи країною Світлофорією, ми
бачимо багато перехресть, безліч вулиць. На кожній з них нам зустрічаються
транспортні засоби. Давайте спробуємо відгадати!
На
дорозі їх багато –
Їде на колесах хата.
Двері спершу ти відчиниш,
На дивані відпочинеш,
А вона в єдину мить
Хоч куди тебе домчить!
(Автомобіль)
Я
живу у гаражі – перевожу вантажі,
Ще великий кузов маю, людям всім допомагаю.
Дрова я вожу, пісок. Іграшку на мій зразок
Он малий хлопчак повіз. Я звичайний _ _ _ _ .
(Ваговіз)
Двоє
ніг у швидкого коня,
Має
він одне око і роги.
Я
катаюсь на ньому щодня,
Хоч
і добре натомлюю ноги.
(Велосипед)
Залізний
кінь,
Фарбований
І гумою
Підкований.
(Авто)
Я
стою
На ходу,
А спинюся —
Упаду.
(Велосипед)
Є
великий, є малий,
З вантажами, легковий.
По дорогах поспішає,
У собі людей катає.
(Автомобіль)
Вгору
ріжки підіймає
І в дорогу вирушає.
Їздить тільки у містах,
І по буднях й по святах.
(Тролейбус)
Покрути його педалі -
Й повезе в далекі далі.
Є звичайний, є гірський,
Жовтий, білий, голубий…
(Велосипед)
Я
не їм вівса, ні сіна
Дайте
випити бензину –
Всіх
коней обжену,
Куди
хочеш, побіжу.
(Автомобіль)
Як
сідаєш – він бурчить,
По дорогах швидко мчить.
Та шолом слід одягати
І права водійські мати.
(Мотоцикл)
Я
стою на ходу,
А
спинюся – упаду.
(Велосипед)
-
А на цю загадку можна відповісти хором.
На
дорозі є начальник.
Ім’я
йому – …
(Регулювальник)
(З’являється
регулювальник із жезлом)
-
Діти, скажіть, будь ласка, як називається чарівна паличка, що знаходиться в
руках у регулювальника.
-
Як, ви ще не знаєте?! Чарівна паличка у країні Світлофорії має назву жезл. І за
його допомогою начальник всіх перехресть – регулювальник зможе допомогти водіям
та пішоходам не потрапити в біду. Для цього існують спеціальні жести
регулювальника.
(Регулювальник
демонструє жести та пояснює їх значення. Окремо грі на розуміння жестів буде
присвячено інше заняття)
-
А наша подорож країною Світлофорією добігає свого кінця. Якщо ця мандрівка вам
сподобалася, то сюди ми ще не раз повернемося. А зараз зменшуємо швидкість,
натискаємо на гальма, повністю зупиняємо машину, відстібуємо паски безпеки і
дуже спокійно виходимо.
(Все
супроводжується відповідними рухами)
ІІІ.Заключна частина
-
Знову ми у своєму класі. Чи сподобалася, діти, вам подорож? Що нового
дізналися? З якими новими героями познайомилися? У якій країні побували? А іще
одну загадку хочете відгадати?
Він
на вулиці щораз
Оком
блимає на нас.
Зупинися!
Підожди!
Терпеливо
стій-но!
А
тепер, будь ласка, йди
Впевнено
й спокійно.
(Світлофор)
Азбука ввічливості
Мета: Вчити ввічливому спілкуванню з ровесниками,
дорослими. Збагачувати словниковий запас учнів, узагальнити знання учнів про
правила поведінки вдома, в школі, в громадських місцях. Виховування в учнів
ввічливість, чемність, доброзичливість.
Хід виховної
години
І.Організаційна частина.
- Добрий
день! Починаємо уроки « Азбуки ввічливості»!
Тема
першого уроку
«Життя дається на добрі справи».
Отже
відкриваємо наш захід чудовими словами привітання.
Треба
всім нам привітатись:
-
Добрий день!
Дружно
весело сказати:
-
Добрий день!
Вліво-вправо
повернемось,
Туди-сюди
усміхнемось.
-
Добрий, добрий, добрий день!
Всіх
гостей ми привітаєм:
-
Добрий день!
І
здоров’я побажаєм.
-
Добрий день!
1
– а дитина: Усміхнемось всім навколо:
Небу,
сонцю, квітам, людям!
і
побачимо одразу –
День
для нас привітним буде!
2
- а дитина: Все – із доброго чи злого -
Починається
з малого:
Листя
виросте з листочка,
З
нитки витчеться сорочка,
Хліб
– з маленької зернини,
Дощ
– із чистої краплини!
3
– я дитина: До всіх сердець, як до дверей,
Є
ключики малі.
Їх
кожен легко підбере,
Якщо
йому не лінь.
Ти
мусиш, друже, знати їх,
Запам'ятать
неважко:
Маленькі
ключики твої -
"Я
дякую" й "Будь ласка!"
ІІ.Основна частина.
- Але перед тим,
як розпочати наш урок – вам необхідно пройти лише 1 випробування. Воно не складне, якщо ви
знаєте ввічливі слова. Я пропоную вам програтися в цікаву гру «Чарівний м’ячик».
Той, у кого опиниться м’ячик – повинен назвати ввічливе слово.
(Гра
„Назви чарівне слово” проводиться під музику. Після зупинки музики називається
ввічливе слово)
- Дякую вам,
малята, за ваші відповіді. Ці чарівні слова завжди вживайте у вашій мові. Наші
діти вивчали правила культурної поведінки. Зараз вони свої знання
продемонструють.
1-а
дитина: „Доброго ранку!” – мовлю я звичаєм,
„Доброго
ранку!” – кожному зичу я.
„Доброго
дня вам!” – людям бажаю.
„Вечором
добрим!” - стрічних вітаю
І
посміхаються у відповідь люди,
Добрі
слова ж бо для кожного любі!
2-а
дитина: З добрим ранком всіх вітаю,
Як
іду із хати,
І
кажу всім «на добраніч»,
Як
лягаю спати.
І
«спасибі», й «дуже прошу»,
«вдячна
вам», «будь ласка» -
Словом,
радість всім приношу,
Світ
стає, як казка.
3
– я дитина: Якщо ти когось штовхнув,
Треба
„Вибачте” сказати.
А
щоб хтось тебе почув,
То
„будь ласка” поспівати.
4
– а дитина: Я знайомих як зустріну,
Привітаюсь
неодмінно:
-
Добрий ранок! Добрий день!
5
– та дитина: «Всім привіт», «Бувай здорова»,
«Дякую
красненько!»
Ось
яка чарівна мова
Радує
серденько.
5-а
дитина: Треба дякувати всім,
Хто
тобі допомагає.
Ну,
а зараз ми усім
Нашу
пісню заспіваєм!
Пісня "Якщо добрий ти"
(Сл.
М. Пляцковського, муз. Б. Савельєва)
1.
Дощик босоніж по землі пробіг,
Клени
по плечах плескав.
Якщо
день ясний – то лунає сміх,
А
коли все навпаки – кепсько.
2.
Чуєш, як дзвенять в небі промінці –
Сонячні
ясні струни.
Якщо
добрий ти – хороше усім,
А
коли все навпаки – сумно.
3.
Кожному свою посмішку лиши,
Радість
тим, кому важко.
Якщо
заспівать – легко на душі,
А
коли все навпаки –важко.
- Наші діти
не одразу стали такими уважними, слухняними, добрими, чемними. Послухайте, які
випадки траплялися з нашими дітьми:
САШКО
В
трамваї переповненім
Сашко
з м’ячем сидить.
А
біля нього згорблений
Старий
дідусь стоїть..
Хтось
до Сашка звертається:
-
Чи вас у школі вчать,
Як
місце дати старшому,
Як
старість поважать?
-
Та вчать, – Сашко відказує, -
Але
у дану мить
Розпочались
канікули
І
нас ніхто не вчить...
-Чого не
зробив Сашко?
НЕВВІЧЛИВИЙ
ВЕДМІДЬ
Жив
собі Ведмідь-гультяй,
Знав
єдине слово „Дай!”
-
Дай-но меду! Дай малини!
Дай
і риби, і калини!
-
Ну й неввічливий Бурмило! -
дорікали
крокодили.
-
Чи ж тобі завчити важко
Чарівні
слова „Будь ласка”.
- Чи знав
ведмідь ввічливі слова?
- Бути
привітним, людям радіти,
Кажуть
в народі: „Бажай добра”
В
радості й горі хліб розділити –
Ціла
наука для вас, дітвора!
Існують
правила життя давно в країні цій:
Для
вас умова лиш одна6 навчись, оволодій!
На
все життя запам’ятай крилаті ці слова:
„Мудрість
народна - вічно жива”
1
– а дитина: Шануй людей – і тебе шануватимуть!
2
– а дитина: Скромність прикрашає людину.
3
- я дитина: Хочеш мати у собі здоров’я – вітайся з усіма.
4
- а дитина: Розум і вихованість – брат і сестра.
5
– а дитина: Ввічливе слово – цілюще повітря.
6
– а дитина: Слово лікує, слово і ранить.
7
- а дитина: Слова щирого вітання кращі за частування.
Вчитель:
А зараз запрошую дітей завітати у гості до одного класу.
Але
перед читанням вірша пропоную вам об’єднатися у дві групи.
Завдання:
Послухайте
уважно віршик про цей клас і спробуйте дати відповіді на такі запитання:
1
група – Що можна сказати про дітей цього класу?
2
група - Чи можна з такого класу брати приклад? Чому?
Нема
ні миру, ні любові –
розтанули
і щезли вмить.
Розбив
Віталік носа Вові,
І
той заплаканий стоїть.
Замазали
весь зошит Галі,
Погане
слово хтось сказав.
Пішла
біда гуляти далі…
Хтось
Колі ручку поламав.
Скубнули
Таню за косичку,
вона
ображена мовчить.
З
книжками скинули поличку…
Ну
як в такому класі жить?
Де
хлопці і дівчата б’ються
І
прозиваються весь час ,
Де
над бідою всі сміються…
Скажіть
мені, хіба це клас?
-Я гадаю, що
ви будете пам’ятати ці прислів’я.
Наше
свято продовжується. І я пропоную вам послухати поради
як
стати чемними і вихованими хлопчиками і дівчатками
Вони
дуже прості і ви їх легко запам’ятаєте.
1
– а дитина: Поради для хлопців.
Для
хлопців завжди дуже радий
Я
дати ось які поради:
Увагу
щоб звернуть на себе
Як
слід навчатися нам треба.
Не
смикать дівчинку за коси,
Зробити
все. що вона просить.
Усі
дівчатка – солодунки
і
полюбляють подарунки,
Не
трактори і не наклейки,
А
ляльку Барбі і цукерки.
Як
будеш з школи з нею йти,
Допоможи
портфель нести.
Не
будь хвалько і задавака,
Не
змушуй меншого заплакати.
Коли
врахуєш ці поради, -
Вона
дружить з тобою рада.
2-
а дитина: А тепер поради для дівчат!
У
дівчат свої секрети.
Слід
їм знати ці куплети:
Чисті
руки, одяг, щічки,
в
косах гарні білі стрічки –
Все
важливе для дівчаток
з
голови до самих п’яток.
Та
найбільше кавалери
цінять
правильні манери.
Галасувать,
із кимось биться
Для
дівчаток не годиться.
Більш
за все не люблять хлопці
Ябед,
плакс і тих, хто в злості.
Будеш
все це пам’ятати –
Зможеш
гарним другом стати.
Технологія «Закінчи речення»
-
Отже, щоб бути вихованим хлопчиком необхідно … .
-
Бути вихованою дівчинкою означає - … .
-
Дійсно, вміти дружити – це дуже важливо. Бо без друзів дуже важко живеться . А
тепер послухайте пісню про дружбу.
ІІІ.Заключна частина
А
тепер – найурочистіша хвилина!
(звучить
мелодія „Сюрприз”)
- Що ж,
шановні дітки! Я сьогодні переконалася, що ви справді хочете бути чемними і
вихованими, доброзичливими і ввічливими. І тому ми з радістю вам повідомляю, що
ви, дівчатка, - „Маленькі леді”, а ви, хлопчики, - „Юні джентльмени”. А
нагадуватимуть вам про це ось ці пам’ятні знаки.
- Пам’ятний
знак „Юний джентльмен” вручається....
-Пам’ятний
знак „Маленька леді” вручається...
Вчитель:
Шановна феє! Я впевнена, що в майбутньому наші хлопчики стануть справжніми
чоловіками – мужніми, сміливими, благородними захисниками. А дівчатка –
ніжними, чуйними подругами. Надамо їм слово.
1
– а дитина: Я - маленький джентльмен,
Невеличкий
маю зріст,
але
є до всього хист,
Знаю
ввічливі слова,
І
вітаюсь з усіма.
2
– а дитина: Хоч маленька – та вітаюсь,
коли
з іншими стрічаюсь.
Розвиваю
вже свій смак,
Бачу,
що і де не так.
Чищу
зубки, мию личко,
Щоб
були рум’яні щічки.
Заплітаю
косенята,
справу
мене є багато,
Дякую,
з всіма ділюся,
Бути
„леді” вже учуся.
3
– я дитина: Ми даємо клятву щиро,
Жити
в радості і мирі!
4
– а дитина: Слухати, любити, вчитись,
Навіть
крихтою ділитись.
5
– а дитина: Маму вранці цілувати
І
усім допомагати.
6-
а дитина: Гратись, щиро посміхатись,
Чемно
з усіма вітатись!
7
– а дитина: Вирішать усі проблеми
„Юні
леді й джентльмени!”
1
Фея: Ось і закінчилося наше свято,
Залишивши
теплий слід в душі!
На
все добре, дорогі малята,
Хай
в усьому завжди вам щастить.
Хороша добірка виховнх заходів.Дякую!!!
ВідповістиВидалити