Розробки уроків


                 Українське   читання      2  клас

Тема:Твори  різні, але близькі за темою. С. Носань «Ялинка», О. Олесь  «Ялинка».

Мета: удосконалювати навички правильного, виразного, свідомого   читання; формувати  вміння  порівнювати  твори, різні за жанрами, близькі за темою,визначати  головну  думку  твору;розвивати мислення , мовлення, уяву;виховувати ціннісне  ставлення  до  природи.

Обладнання: ілюстрація  ялинки, схеми  аналізу  творів.

 Хід  уроку
І. Організація класу. Емоційне  налаштування  на роботу.
Треба всім нам привітатись: «Добрий день!»
Дружно й голосно сказати: «Добрий день!»
Вправо, вліво поверніться,
До сусіда  посміхніться,
Подаруйте гарний настрій.
«Добрий день!»

ІІ. Розвиток читацьких умінь і навичок
1.  Робота зі складовими таблицями.
Утворіть склади і прочитайте їх швидко.
2.  Вправи для удосконалення навичок читання
Прочитати спочатку виділені слова окремо, а тоді виразно й швидко увесь вірш.
Сплять над озером ялинки,
Як сестрички в сповитку.
Біла віхола хустинки
Їм зіткала нашвидку.

ІІІ. Оголошення  теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Яке  наближається  свято? Сьогодні ми розпочнемо підготовку до цього свята, але перед тим нам потрібно розшифрувати загадку і відгадати  її. Бо без цього свято буде неможливим.
1.  Вправа «Шифрувальники»
аНшонамуітсвя
тоСїть,  кяарктинак,
еВсеал, езлеан
Карусян…..(ялинка).
Звичайно, без  ялинки немає свята. А от яку  ялинку  слід  прикрашати до свята, ми  маємо  вирішити  на  сьогоднішньому  уроці.
2.  Вправа «Обери позицію»
   Ви повинні визначити: яка ялинка потрібна на святі?
       Штучна 
       Справжня, «жива»

ІV. Вивчення  нового  матеріалу.
1.     Опрацювання  оповідання С. Носаня «Ялинка»
·        Словникова  робота «Встанови  відповідність»
Погомоніти                       поспілкуватися, порозмовляти
Втіха                                 руйнувати
Нищити                             забава, милування
·        Виразне читання вірша  вчителем
-         Яку  ялинку  прикрашають  в  цій  сім’ї?Чому?
·        Самостійне  мовчазне читання тексту учнями
-         Скільки  років  треба  чекати, щоб  виросла  ялинка?
·        Читання «Причеп»
·        Обговорення прочитаного
-         Чи подобається  вам  доля  ялинки  після  свята?Чому?
-         Як  допомогти  ялинкам?
-         Гра «Вчитель - учень».
-         Скласти якомога більше запитань до тексту.
2.     Опрацювання  вірша О.Олеся «Ялинка»
·          Виразне читання вірша вчителем
-         Від  чийого імені ведеться  мова в вірші?
·          Читання «Суміш»
1-4 строфи – читають  учні  першого  ряду
5-8 строфи - читають  учні  другого  ряду
9-12 строфи - читає вчитель
13   – 16 строфи – хорове  читання
-         Хто ж став на захист  ялинки? Чому?
·        Читання «Диктор»

V. Узагальнення  вивченого  матеріалу.
1.  Робота  в групах
Опрацювання  твору за схемою:
1)     Назва  твору
2)     Автор твору
3)     Жанр твору
4)     Дійові особи
5)     Головна  думка
1група – С. Носань «Ялинка»
2 група – О.Олесь «Ялинка»
2.  Колективна  робота. Порівняння  творів  за  результатами  доповідей  груп.
Спільне     Відмінне
Назва                                       Автор
Головна  думка                       Жанр
        Дійові  особи

VІ. Підсумок  уроку.
1.  Вправа «Обери  позицію»
Займіть  власну  позицію, яка  відповідає  вашій  думці.
       Я  обираю  до  свята  штучну  ялинку.
       Я обираю  до  свята  живу  ялинку.
2.     Метод «Мікрофон»
-         Що  спонукало  вас  обрати  саме  цю  позицію?
-         Чи  сподобався  урок?
-         Що  нового дізнались?

VІІ. Інструктаж по виконанню диференційованого домашнього завдання
- Виразне читання віршів. Повідомлення про святкування Нового року в різних країнах.
- За допомогою зміни темпу читання, відповідної інтонації передавати настрій розповідача.
- Вивчити  вірш( за бажанням).




Урок  українського  читання в 3 класі
Тема :Хто танцює і грає восени?
 «Осінні танці»К. Перелісна, «Осіння гра» М. Сингаївський.

Мета :Формувати навички свідомого читання , читацьку компетентність;
розвивати критичне мислення, пізнавальні інтереси, зв’язне мовлення; виховувати ціннісне ставлення до природи.

Обладнання: мультимедійна презентація, міні-картинки з зображенням горіха, шишки, гриба.
Хід  уроку


І. Організація класу. Емоційне налаштування.
Нумо, дітки підведіться !
Всім приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!
Чи цікаво вам дізнатися,
Що сьогодні може статись?
Ну , то ж всядьтеся зручніше
Почнемо урок скоріше!
Перевірте чи все готове у вас до уроку.А щоб наш урок пройшов добре, посміхніться один одному і скажіть на вушко щось приємне.

ІІ. Повторення вивченого.  Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування. « Мозковий штурм». 
-Який розділ ми вивчаємо?
 
-Які твори  в розділі ми вже вивчили?
- Яка їх тема?
- Хто автор вірша «Осінь»?
- Які ви знаєте ознаки осені?
- А хто танцює і грає восени?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні на уроці ми будемо дізнаватися  про те, хто ж танцює і грає восени, а допоможуть нам в цьому такі твори:«Осінні танці» К. Перелісної та  “Осіння гра” М. Сингаївського.

Також нам слід на уроці  знати:                       вміти:
-         зміст  та жанр творів;               - орієнтуватися у змісті твору;
-         авторів творів;                           - свідомо і виразно читати;
                                                    - висловлювати власну думку.
ІV. Сприйняття та усвідомлення  навчального матеріалу.

1.     Опрацювання твору К. Перелісної «Осінні танці»
1)    Метод «Асоціативний кущ»
 


танець                         (рухи, вальс, гопак, кружляння, підскоки)
2)    Прогнозування
-         Як ви гадаєте, хто буде танцювати в творі К. Перелісної «Осінні танці»?
3)    Читання вірша вчителем.
-         Слідкуйте і позначте собі слова, які вам не зрозумілі.
-         Значення яких слів вам невідомо?
4)    Словникова робота.
5)    Обговорення.
-         Хто ж танцював у вірші, як саме? Кому це не вдалося? Чому?
-         Хто грав на сопілці?
6)    Об´єднання в групи за допомогою міні-картинок.
7)    Читання вірша в особах
1 група –  автор
2 група – вітер
3 група – жоржини
-Який твір за жанром?
2.     Опрацювання твору М.Сингаївського «Осіння гра»
1)    Передбачення.
-         Хто, на вашу думку, грається в творі: білки, вітер, промінець чи листя?
2)    Самостійне читання тексту учнями.Прийом „Система позначок”.
-         Що з прочитаного було відоме?
-         Що нового ви дізнались?
-         Про що ви б хотіли дізнатись більше?
-         Де можна знайти відповіді на питання, які вас зацікавили?
-         Чию гру описано в творі? Чиї передбачення справдились?
-         Чи всі слова зрозумілі для вас?
3)    Словникова робота «Встанови відповідність»
клопоти                      заховати
впорядити    похолодання, що супроводжуються морозом
 відлига                      привести до ладу
 замаскувати            потепління
заморозки                  турботи
          4)Аналіз твору з елементами вибіркового читання.
         - Чому текст названо „Осіння гра”?
         - Як граються білочки?Зачитайте.
         - Як змінюється вигляд білки взимку?
         - Яка поведінка білки взимку?
         - Знайдіть в тексті уривок, зображений на малюнку. Прочитайте його, передаючи голосом темп руху білки.
 - Назвіть жанр цього твору.
V. Узагальнення та систематизація знань.
  1)Робота з додатковою інформацією «Цікаво знати»(в групах). Представник від кожної групи ознайомлює з інформацією клас.
1 група
Білка – справжній повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати з дерева на дерево білці допомагає довгий пухнастий хвіст. Він служить їй кермом і парашутом. Все своє життя білка проводить на деревах, лише, в пошуках їжі, іноді опускається на землю.
2 група
Живиться білка насінням хвойних дерев, яке дістає із шишок, жолудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. Поїдає також комах, розорює гнізда птахів і їсть яйця та пташенят. На зиму білка робить запаси: ховає горіхи, гриби, які потім легко знаходить під снігом завдяки доброму нюху. 
3 група
Якщо в лісі неврожай шишок та горіхів, білки долають великі віддалі, поки не потрапляють в ліс, де багато кормів. Взимку білка ховається від холоду в своєму гнізді, а в дуже сильні морози дрімає там кілька днів. Саме в цей час на білку може напасти її найлютіший ворог – куниця. В інший час куниці важко зловити білку. Крім куниці, на білку нападають лисиця, горностай, яструб, сова.
2)    Порівняння  творів «Осінні танці» К. Перелісної, «Осіння гра» М. Сингаївського  за допомогою кругів Ейлера-Вена
-         Що спільного є в творах? Чим вони відрізняються?
VІ.  Підсумок уроку.
 Самооцінка .
VІІ.Інструктаж по виконанню домашнього завдання
-         с.44 – 47-виразно читати, скласти план до оповідання «Осіння гра»;
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ

Урок українського читання в 3 класі                       
Тип уроку: урок вивчення  нового  матеріалу.
Тема уроку   Поміркуємо  над  казкою. Т. Коломієць «Кажу, кажу  казку»,
                     А.Дімаров «Для чого людині серце»
Мета  уроку: продовжити знайомство дітей з жанром літературної казки;
 формувати читацькі компетентності , вчити самостійно визначати завдання уроку, головну думку і персонажів твору, розвивати мову і мислення дітей;
 виховувати прагнення робити добро,співчуття до ближнього.

Обладнання і матеріали: дерев’яний  чоловічок , паперові сердечка,   мультимедійна презентація, аркуші-помічники для кожного  учня.

                             Хід уроку
I . Організаційний момент. Емоційне  налаштування  на  урок.
Продзвенів  дзвінок.
Розпочавсь  урок.
Працюватимем  старанно,
Щоб  почути  у кінці,
Що у нашім  третім  класі
Діти - просто  молодці.
Подаруйте  посмішку  щастя,
Щоб  всім  було  радісно  в  нашому  класі.

II.Етап підготовки учнів до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу
1)А ми з вами сьогодні починаємо вивчати новий розділ -                           (Слайди №1)                  те ні Лі тур ра    ки каз
 -Які казки називаються літературними?(Казки, написані автором)
Давайте звернемось  до змісту підручника с.142. Які казки  будемо  вивчати?  З якої почнемо?
2)- Тема нашого уроку :
« Поміркуємо  над  казкою»                                          (Слайд №2)

3)Розчитування  за  віршем  Т.Коломієць «Кажу, кажу  казку…» (Слайд №3)

4) Чарівний  персонаж  на уроці
-Сьогодні  до нас на урок завітав ось цей дерев’яний чоловічок з казкового лісу. А прийшов тому, що йому дуже хочеться стати справжньою людиною. Його друг,такий самий деревяний чоловічок, сказав йому секрет, що для цього потрібно, серце. А от для  чого людині серце він забув . Давайте дозволимо йому залишитись на уроці разом з нами. Можливо, він і пригадає.
 «Асоціативний кущ»
-Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «серце».
                                                                                                                         

                                                 СЕРЦЕ


(Душа,почуття,людина,орган,життя,любов,добро,радість,двигун,кров…)
- Ось скільки різних асоціацій у вас виникло.
-А що ви знаєте про серце?(Це орган тіла людини)(Слайд№4)
-Стисніть свою ліву долоньку в кулачок-ось таке завбільшки ваше серденько. А тепер давайте послухаємо як бється наше серце.      Поки серце б’ється, доти людина живе.                                         

«Обери позицію»
-А от мені цікаво дізнатись: якби вчені винайшли таке штучне серце, яке б працювало вічно, і не старіло  від болю та хвилювань , тоді і люди б ніколи не помирали? Може так би було краще…Як ви думаєте?
Оберіть позицію на аркушах – помічниках:
1)Я  обираю  штучне  серце, яке  не  відчуває ні радощів, ні болю  і  ніколи  не зупиняється.
2)Я  обираю людське серце, яке  живе  відчуттями  радощів і хвилювань  і  зостарівшись  зупиняється.

-Добре. Я зрозуміла вашу позицію. Можливо, хтось із вас змінить свою думку протягом уроку, бо ми сьогодні будемо читати казку «Для чого людині серце» Написав її Анатолій Андрійович Дімаров.                                                                                        (Слайди  № 5)
III. Етап засвоєння нових знань
 «Очікування» (Слайд 6)
-А чого кожен із вас чекає від уроку? Хто очікує на уроці отримати нові знання - покажіть картку червоного кольору. Якщо чекаєте цікавого спілкування - зелену. Хто очікує отримати гарні оцінки за свої досягнення - синю. А хто ще не визначився - жовту.
- Мені приємно, що майже всі очікують отримати нові знання, тому пропоную вам ознайомитись із завданнями уроку. Вони є у ваших помічниках.           
           З  Н А Т И:
         В М І Т И :
      Ц І Н У В А Т И :
- відомості про автора;
- зміст твору;
- головних персонажів;
- основну думку твору;

-
-
-
         
                

- Сформулюйте , що ви повинні вміти робити протягом уроку.(Вміти давати відповіді за змістом тексту, називати головних персонажів казки,давати оцінку їх вчинкам, визначати тему і головну думку твору)
- Ну а що слід цінувати,ви визначите на уроці.
Розповідь про автора  (Слайд 7)
91-річний письменник і донині мешкає у Києві. Не дивлячись на свій вік,Анатолій Андрійович дуже активна людина з веселою вдачею, гострим розумом, почуттям гумору і великою працездатністю .
Анатолій Дімаров народився у 1922 році на Полтавщині в сім’ї хлібороба. За своє життя письменник відчув на собі і жахи голодомору, і  біль Великої Вітчизняної війни. З перших днів війни він пішов на фронт. Був поранений, а потім контужений. Після одужання потрапив в окупацію і став командиром партизанського загону. А зараз, у мирний час, пише про те, що пережив. Серед його книг є і твори для дітей. Один з них - казку «Для чого людині серце», ми і будемо сьогодні читати.
Словникова робота                                                                                      (Слайди №8)
-А зараз зясуємо значення деяких слів, щоб краще зрозуміти зміст казки. Звернемося до наших помічників. Знайдіть до слів першого стовпчика відповідне значення у другому стовпчику.
племя                                                    здивовано
дошкулити                                             з одного племені
вражено                                                  не роздумуючи
ринуться                                                  рідня,народ спільного походження
не вагаючись                                           завдати шкоди,заморозити
одноплемінників                                     кинуться
безпорадно                                                тліти,слабо горіти
у  розпачі                                                   визначаючи чиїсь дії правильними
схвально                                                   безпомічно
жевріти                                                     у стані безнадійності

Первинне сприйняття тексту
1 частина-читає вчитель
2 частина- мовчазне читання
Перевірка первинного сприйняття
- Які ознаки чарівності є в цій казці?
- Що не сподобалось?Що ні?
- Які персонажі нам зустрілися?
-Як змінило  чоловічка серце? То для чого людині серце?
Перевіримо, як ви зрозуміли зміст прочитаного.
Тест (виконують в помічниках)                                                                    (Слайди № 9, 10)
1)Племя деревяних чоловічків жило:
    а )в лісі;
    б )в печері;
    в ) в місті.
2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?
      а)  одяг дівчинки;
      б) сльози дівчинки;
      в) колір волосся дівчинки.
3) Чому плакала дівчинка?
     а) бо її образили деревяні чоловічки;    
    б)бо вона загубила свою іграшку.
     в) бо вона заблукала в лісі;
4) Ч ому дівчинка і деревяний чоловічок пішли до лікаря?
     а) щоб попросити ліки;
     б) щоб попросити серце;
      в) щоб перевірити стан здоровя;
5) Яке серце обрав собі чоловічок?
      а) серце байдужої людини;
      б) серце злої людини;
      в) серце доброї людини.
6) Чому чоловічок згорів?
     а) бо потрапив у пожежу;
    б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;
    в)бо у нього піднялась температура.
Взаємоперевірка
-А зараз поміняйтесь листочками з відповідями і перевірте правильність виконання завдання.
Правильні відповіді: а,б,в,б,в,б.                                                      
-За кожну правильну відповідь поставте  +.
Скільки плюсів, стільки ж балів.
- В «Таблиці успіху» зазначте отримані бали.
Енергізатор «Фруктовий  салат»    (слайд №11)                                                                
V. Етап закріплення нових знань
 Повторне читання другої частини казки і її аналіз
Вибіркове  читання
-Знайдіть частину, в якій описано прихід до лікаря чоловічка і дівчинки.
-Яким було серце злої людини?
-А серце байдужої людини?
-Яким було серце людини,  яка дбала тільки про себе?
-А у доброї людини?
Обговорення в парах
1)Як змінилося життя чоловічка після того, як лікар дав йому серце доброї людини?
2)Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
3)Що могло статися з хлопчиком?
4)Що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
5)Чи вдалося врятувати хлопчика?
6)Що залишилось від дерев’яного чоловічка із добрим серцем?
7)Чому чоловічок жалів своїх одноплемінників?
8)Чи можна вважати його героєм?
9)А як би , на вашу думку, склалося життя чоловічка, якби він обрав інше серце?
Характеристика головних персонажів. Вправа «Встанови відповідність»
Дівчинка                                               
Хлопчик   (не можливо встановити)           Добра
Лікар                                                       Зла
Плем’я дерев’яних чоловічків              Байдужа
Допитливий дерев’яний чоловічок

Мовно-логічне завдання
-Діти,давайте відтворимо послідовність казки у аркушах-помічниках. Проставте  цифри в тому порядку, в якому відбувались події
·        Племя  деревяних чоловічків
·        Незвичайна гостя
·        Похід до лікаря  за  серцем
·        Вибір  серця
·        Життя чоловічка з серцем
·        Полумяне серце зігріває хлопчика
Самоперевірка                                                                                                         (Слайд №11 )
-Хто виконав завдання правильно - в свою «Таблицю успіху» додайте ще 3 бали. Хто помилився один раз-2бали, хто двічі-  1 бал,а хто більше- нічого.
Технологія  «Вирішення проблем»
-Як ви вважаєте,чи правильно вчинив деревяний чоловічок?
- Яка тема цієї казки?
- Яка її головна думка?
- Ну а зараз давайте допоможемо нашому гостю обрати серце.
То ж яке серце ви йому запропонуєте?
- Чому?
-Які скарби містить у собі серце доброї людини?(Добро, любов, співчуття, радість, щастя…)
-У вас на парті є маленьке серденько. Напишіть, який скарб ви йому даруєте.
-Я думаю, що з таким чудовим серцем деревяному чоловічкові буде дуже добре. Він пізнає багато чудових почуттів: радість,щастя, співчуття, любов…І щойно він повернеться у свій казковий ліс, то одразу оживе.
V. Етап рефлексії
-Ну а ми з вами повертаємось до почуттів.
 Що ж краще:жити зі справжнім серцем, здатним відчувати, стільки, скільки воно зможе битись, чи жити вічно з серцем без почуттів?
Оберіть  свою  позицію  на  аркушах-помічниках.
Повернемось до завдань уроку. Чи впорались ми з ними?
-Що ж треба цінувати?( Скарби людського серця)
Оцінювання
-Молодці, діти,ви добре попрацювали сьогодні на уроці. Я дуже задоволена вами.
Відкрийте свою  «Карту успіху» і до отриманих балів за активну роботу на уроці додайте  
3 бали, бо ви всі мені  дуже сподобались.
-Піднесіть руку ті, хто отримав 12?
-Хто -11? 10? 9?8?7?
-Хто нижче?
Домашнє завдання
-Вдома ви продовжите роботу над казкою.
С.84-89   -прочитати і стисло переказати казку.
-А наш урок добіг кінця. Я думаю,що він залишив свій слід у вашому серці і бажаю, щоб ваші маленькі дитячі серденька були тільки добрими. А в дарунок залишаю мультфільм, який можете подивитись прямо зараз.

 Презентація до уроку                           

Додаток до уроку

                            Аркуш - помічник
       Моя позиція на початку  уроку
Я  обираю  штучне  серце, яке  не  відчуває ні радощів,ні хвилювань    і  ніколи  не зупиняється.



Я  обираю людське серце, яке  живе  відчуттями  радощів і хвилювань  і  зостарівшись  зупиняється.
1. Завдання  уроку
           З  Н А Т И:
         В М І Т И :
      Ц І Н У В А Т И :
- відомості про автора;
- зміст твору;
- головних персонажів;
- основну думку твору;

-
-
-
         
                
2.  Словникова  робота
племя                                                    здивовано
дошкулити                                             з одного племені
вражено                                                  не роздумуючи
ринуться                                                 група особин, що живуть разом
не вагаючись                                           завдати шкоди,заморозити
одноплемінників                                     кинуться
безпорадно                                                тліти,слабо горіти
у розпачі                                                 визначаючи чиїсь дії правильними
схвально                                                   безпомічно
жевріти                                                     у стані безнадійності
3. Тест
 1)Племя деревяних чоловічків жило:
    а )в лісі;
    б )в печері;
    в ) в місті.
2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?
      а)  одяг дівчинки;
      б) сльози дівчинки;
      в) колір волосся дівчинки.
3) Чому плакала дівчинка?
     а) бо її образили деревяні чоловічки;    
    б)бо вона загубила свою іграшку.
     в) бо вона заблукала в лісі;
4) Ч ому дівчинка і деревяний чоловічок пішли до лікаря?
     а) щоб попросити ліки;
     б) щоб попросити серце;
      в) щоб перевірити стан здоровя;
5) Яке серце обрав собі чоловічок?
      а) серце байдужої людини;
      б) серце злої людини;
      в) серце доброї людини.
6) Чому чоловічок згорів?
     а) бо потрапив у пожежу;
    б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопця
     в)бо у нього піднялась температура.



4. План




                   Плем’я  дерев’яних чоловічків
                  
                    Похід до лікаря  за  серцем
                  
                    Полум’яне серце зігріває хлопчика
                    
                   Життя чоловічка з серцем
                   
                   Незвичайна гостя
                    
                   Вибір  серця

Моя позиція по закінченні  уроку
Я  обираю  штучне  серце, яке  не  відчуває ні радощів,ні хвилювань  і  ніколи  не зупиняється.



Я  обираю людське серце, яке  живе  відчуттями  радощів і хвилювань  і  зостарівшись  зупиняється.



Я  обираю  штучне  серце, яке  не  відчуває ні радощів,ні хвилювань    і  ніколи  не зупиняється.

                «Карта  успіху»

Тести
План
Робота  на  уроці
Підсумковий  бал















Немає коментарів:

Дописати коментар